Ahmet Büyükgümüş

17 Mayıs 1990 doğumlu olan Ahmet Büyükgümüş, ilköğretimini Yalova’da tamamladı. 2009 yılında İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi’nden mezun olan Büyükgümüş, aynı yıl ÖSS Türkiye 30’uncusu olarak Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’ne girdi.

2014 yılında Bölüm Birincisi olarak tamamladığı lisans eğitiminin ardından 2014-2017 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden “Alexis de Tocqueville, Hayatı, Düşünceleri, Siyasal Faaliyetleri ve Sosyal Bilimsel Yöntemi” başlıklı teziyle Yüksek Lisans derecesi aldı.

Aynı tarihler arasında eş zamanlı olarak da TDV İslam Araştırmaları Merkezi Araştırmacı Yetiştirme Programı’nı bitirdi. 2016-2018 yılları arasında İngiltere’de SOAS University of London’da akademik araştırmalarına devam etti.

“İttifak Oluşumu ve Dağılması: Soğuk Savaş Sonrası NATO Üzerine Tartışmalar” başlıklı teziyle SOAS Uluslararası Siyaset Programı’ndan ikinci Yüksek Lisans derecesini alarak Türkiye’ye döndü ve Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde Doktora eğitimine başladı. SETA Ankara, Kahire ve Washington DC ofislerinde staj programlarına katıldı.

Ayrıca 2007-2014 yılları arasında Yalova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Gençlik Meclisi Başkanı olarak çalıştı. Bu dönemde özellikle kadınlar, gençler ve engellilere yönelik projelerde görev aldı. Akademik çalışmalarının yanı sıra AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak üç dönem çeşitli siyasi görevlerde bulundu.

11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi’nde AK Parti Gençlik Kolları Başkanı seçildi. İngilizce, Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilen Ahmet Büyükgümüş, 2015 yılından bu yana Reyyan Büyükgümüş ile evlidir.

Ahmet Büyükgümüş


Akademik Çalışmaları

Kuruluş, yaz. Halil İnalcık, Hasan Soygüzel, Özer Ergenç, Yusuf Oğuzoğlu, Yakup Koçal, ed. Ahmet Büyükgümüş
Yahya Kemal’de Fikri Coğrafya, Vefatının 50. Yılında Yahya Kemal Sempozyumu Fatih Harbiye ve Candide’de Sarkaçlar, Lise Bitirme Ödevi 2009 Yılı International Baccalaureate Mezunu
İDSB 10. Gençlik Buluşması ‘’Sistemik Bir Krizin İki Yansıması: Mısır ve Suriye Meseleleri’’ başlıklı tebliğ. 24.09.2013 / Tiran, Arnavutluk Ahmet Büyükgümüş, Türkçe’de Pierre Bourdieu, Sosyoloji Dergsi, C. 3, S. 25, 2012
Lisans Bitirme Tezi: L’Effet Transmissif du Coup d’Etat de 1960 sur le Mouvement de Yön et le Parti Ouvrière de Turquie (1960 Askeri Darbesi’nin Yön Hareketi ve Türkiye İşçi Partisi Üzerindeki Aktarımsal Etkisi)
Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü: Alexis de Tocqueville, Hayatı, Düşünceleri, Siyasal Faaliyetleri ve Sosyal Bilimsel Yöntemi Yüksek Lisans Tezi, Londra Üniversitesi SOAS, Uluslararası Siyaset Programı, İttifak Oluşumu ve Dağılması: Soğuk Savaş Sonrası NATO Üzerine Tartışmalar